Cechy charakterystyczne przypraw korzennych

Przyprawy korzenne znakomicie poprawiają walory smakowe wielu dań.
By jednak nie zepsuć smaku dania, należy pamiętać o stosowaniu ich w odpowiedniej ilości, Nadmiar może nie tylko pogorszyć walory smakowe przygotowywanego dania, ale też zadziałać drażniąco na nasz układ pokarmowy (głównie jelita), co może skończyć się wzdęciami czy nawet biegunką. Przyprawy korzenne są bardziej intensywne w smak i działaniu, dlatego osoby, które nie są przyzwyczajone do spożywania dobrze doprawionych, ostrych dań, powinny być ostrożne.

Co charakteryzuje grupę przypraw korzennych?

Na tle innych rodzajów przypraw, przyprawy korzenne wyróżniają się zdecydowanie bardziej intensywnym aromatem oraz czasami niezmiernie ostrym smakiem. Walory te są cenione przez zarówno przez samych kucharzy, jak i amatorów gotowania. Dla większości znawców tematu przyprawy egzotyczne stanowią znakomity zamiennik soli, ponieważ są nie tylko zdrowsze, ale i ciekawszą alternatywą doprawiania potraw.

Według wielu przeprowadzonych badań regularne spożywanie odpowiedniej ilości wszelkiego rodzaju przypraw korzennych, niesie za sobą doskonałe prozdrowotne korzyści. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są substancje określane mianem „substancji biologicznie czynnych”, zawartych w przyprawach korzennych (zobacz tutaj). Zalicza się do nich zapachowe olejki eteryczne, garbniki, które w głównej mierze odpowiedzialne są za cierpkość, nadające ostrość alkaloidy, a także fenole o właściwościach smakowych, flawonoidy i karotenoidy zaliczane do grupy barwników oraz błonnik pokarmowy. Zawartości tych substancji w przyprawach korzennych są zdecydowanie wyższe niż w przyprawach ziołowych, przez co też wykazują silniejszy wpływ na nasz organizm.