Paprykowe frytki
Przyprawy są nieodłącznym elementem gotowania. Niezwykle ważnym jest aby podkreślały smak potraw, a nie zabijały naturalnego aromatu jedzenia. Aby to osiągnąć trzeba umiejętnie komponować mieszanki przypraw do danego jedzenia. Jest to sztuka porównywalna z komponowaniem perfum – a nawet trudniejsza, w końcu perfumy nie muszą smakować a tylko pachnieć.
Słodka mielona papryka
Polska kuchnia jest dosyć ciężka i tłusta. Dlatego prym w niej wiodą intensywne, ziołowe przyprawy. Oczywiście sól i pieprz także są intensywne stosowane. Jednak królową od dłuższego czasu jest słodka mielona papryka, którą Polacy po prostu pokochali. Aktualnie ta wywodząca się z Węgier przyprawa jest stosowana do wielu potraw kuchni polskiej. Nie ma co się dziwić, ma przyjemny, słodkawy smak, nadaje pięknego intensywnego koloru i doskonale łączy się z przyprawami korzennymi i ziołowymi. Co więcej bardzo dobrze wpływa na metabolizm i trawienie tłuszczy. Słodka papryka mielona (patrz tutaj) zachowuje większość właściwości papryki ostrej jednak nie obciąża tak mocno wątroby i jest dużo łatwiejsza w dozowaniu.
Stosując ostrą paprykę należy bardzo uważać aby nie uczynić potrawy zbyt ostrą. Słodka papryka jest delikatniejsza i doskonale nadaje się do podkreślania smaku. Warto wypróbować warzywne frytki ze słodką mieloną papryką. Różne warzywa: ziemniaki, marchew, selera czy buraka należy pociąć w słupki i z odrobiną oliwy upiec w piekarniku. Do soli, którą osypuje się tradycyjne smażone frytki należy dodać łyżeczkę papryki. Takie frytki są zdrowe i smaczne.