Siemię lniane mielone – dobroczynne działanie na organizm

Już od wieków wiadomo, że siemię lniane mielone ma właściwości prozdrowotne. Wiele osób unika picia naparów z siemienia, ponieważ jest kaloryczne – stąd błędne przekonanie, że przez nie można przytyć. Nic bardziej mylnego!

Siemię w walce z chorobliwą otyłością

Siemie lniane mielone dzięki wysokiej zawartości błonnika spowalnia wchłanianie się w jelitach cukrów i tłuszczów. Co więcej, błonnik powoduje uczucie sytości – osoba odchudzająca się w mniejszym stopniu odczuwa więc głód, co również przyspiesza proces utraty wagi.

Niezdrowy cholesterol

Napary z mielonego siemienia lnianego mają dobry wpływa również na układ krwionośny. Dzięki temu, że jego właściwości obniżają poziom niezdrowego cholesterolu we krwi – maleje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca, wylewu krwi do mózgu, udaru, hipercholesterolemii i szeregu innych, poważnych schorzeń.

Rak piersi

Najnowsze badania dowodzą, że regularne stosowanie naparów z siemienia lnianego mielonego w połączeniu z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną – może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi (ten typ nowotworu stanowi ponad dwadzieścia procent wszystkich zachorowań na raka – szacuje się, że każdego roku tę druzgocącą diagnozę słyszy około półtora miliona kobiet na świecie).

Skóra, włosy i paznokcie

Wysoka zawartość w siemieniu lnianym witaminy E sprawia, że ma on również dobroczynny wpływ na stan skóry. Dobre skutki przynosi zarówno stosownie siemienia wewnętrznie (w postaci naparów do picia) oraz zewnętrznie – jako maseczki czy peelingu. W przypadku włosów sytuacja wygląda podobnie; już samo stosowanie wywarów poprawia ich kondycję, ale dodatkowe stosowanie zewnętrzne nada im blasku i zdrowego wyglądu. Jeśli natomiast chodzi o paznokcie – tak samo jak skóra i włosy są one dzięki siemieniu lnianemu lepiej odżywione. Stosowanie zewnętrzne (najlepiej w połączeniu z oliwką dla dzieci lub masłem kokosowym) może mieć na celu odżywienie skórek wokół paznokci, dzięki czemu są lepiej nawilżone i nie zadzierają się.