Tradycyjna brytfanka do pieczenia
Kiedyś wcale nie było tak dużej ilości foremek do pieczenia, ale gospodynie domowe świetnie sobie radziły. Tradycyjne, metalowe brytfanki po dziś dzień wykorzystywane są jako powszechne, uniwersalne formy do pieczenia, w których właściwie można zrobić wszystko.
Zastosowanie brytfanki
Upieczenie karpatki wiąże się z dużym skupienie i użyciem jedynie tych składników i w takiej ilości, jakie podane są w przepisie – w innym wypadku ciasto po prostu się nie uda. Wykonanie kremu też nie należy do prostych – od samego początku trzeba zwracać uwagę na to, czy krem przygotowywany na ogniu się nie przypala. Jeśli tak się stanie cały będzie do wyrzucenia, ponieważ jego delikatna konsystencja przejdzie zapachem spalenizny.
Ciasto karpatki dzieli się na dwie części i każdą z części piecze się osobno tak, aby powstały dwa blaty, które później będą przekładane kremem. Dobrze wypieczona karpatka będzie miała wygląd pola pokrytego pagórkami, a jej kolor będzie brązowo złocisty. Kształt tradycyjnej karpatki to właśnie prostokąt z brytfanki.
Brytfanka nadaje się również jako forma do sernika na zimno, przy czym należy pamiętać, że serwowanie tej słodkości będzie wymagało do samego końca korzystania z tej formy, gdyż wyciągnięcie sernika na zimno pokrytego galaretką lub owocami z brytfanki graniczy raczej z cudem. Prostokątna forma jest genialna w swojej prostocie, ale jak wszystko inne posiada jakieś tam swoje wady.