Garnki emaliowane. Warto uważać przy ich czyszczeniu

Spośród wielu typów garnków, garnki emaliowane uznawane są bardzo często za wyjątkowo trwałe i mocne. Tak jest w rzeczywistości. W przeciwieństwie do delikatnych garnków innych typów, z emaliowanymi klasycznymi garnkami nic złego nie powinno się dziać przez lata. Nawet jeśli uda się w takim garnku coś przypalić, najprawdopodobniej garnek będzie można jeszcze wyczyścić i uratować. Aby jednak garnki emaliowane na długo zachować w idealnym stanie, trzeba pamiętać o jednym – ich mycie musi być wykonywane we właściwy sposób.

Mycie w zmywarce lub ręczne

Garnki emaliowane z GastroPuls oczywiście można myć w zmywarkach, oczywiście po usunięciu z wnętrza garnka resztek potraw. Czasami też wskazane jest wstępne namoczenie takiego garnka przed jego myciem w zmywarce. Jeśli chodzi o mycie ręczne, można stosować wszelkie płyny do mycia naczyń i płyny nieco bardziej agresywnie działające na brud. Nie należy jednak używać proszków do czyszczenia, ani też płynów, które zawierają w sobie drobinki, które mogą zarysować powierzchnię garnka. Do szorowania garnków nie wolno też używać metalowych czyścików ani gąbek z ostrą powierzchnią. Po jednokrotnym czyszczeniu garnka takimi przedmiotami raczej nic się nie stanie, częste ich używanie spowoduje jednak zarysowywanie się emalii. Taki garnek nie będzie już wyglądać tak dobrze jak nowy. Co więcej, jeśli zarysowane zostaną wewnętrzne ścianki garnka lub jego spód, może stać się on garnkiem, do którego potrawy przywierają dużo łatwiej niż do nowego.

Emalię na garnku można przypadkowo uszkodzić

Nie każdy zdaję sobie sprawę też z tego, że emalię na garnku można uszkodzić. Bardzo często po upuszczeniu garnka na podłogę lub po uderzeniu garnkami o siebie, może pojawić się na nich odprysk emalii. W zależności od stopnia uszkodzenia, taki garnek będzie można używać dalej lub konieczne będzie jego wyrzucenie.

Garnki można kupować na sztuki

Decydując się na komplet garnków emaliowanych, warto stawiać na popularne modele znanych producentów. Takie garnki bowiem można kupować zarówno w kompletach jak i na sztuki, podobnie jak pokrywki do nich. Najlepsze są komplety garnków z pokrywkami uniwersalnymi, przeźroczystymi. Takie pokrywki w razie konieczności też można wymieniać na inne o tej samej średnicy.

Podsumowując

Garnki emaliowane, pomimo tego, że nie są tak popularne jak przed laty, wciąż mogą być dobrym wyborem. Warto mieć komplet takich garnków w swojej kuchni i w nich gotować. Jeśli będziemy się o nie troszczyć, możemy mieć pewność, że przez lata nie będzie konieczności ich wymiany na inne.