Kuchenka gazowa

Jak dbać o kuchenkę gazową i jak ją czyścić?

Kuchnie gazowe

kuchnie gazowe

Kuchnie gazowe jak te to jeden z rodzajów kuchenek, które od lat cieszą się dużą popularnością w wielu domach i mieszkaniach. Jeśli pragniemy długo cieszyć się takim sprzętem, powinniśmy o niego dbać i go regularnie czyścić.

Czyszczenie płyty kuchennej

W większości kuchenek znajdują się płyty gazowe z czterema palnikami. Czyszczenie kuchenki powinniśmy zacząć właśnie od palników. Po zdjęciu ich z płyty, powinniśmy wymyć je w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń.
Powierzchnia kuchenki gazowej wymaga natomiast stosowania delikatnych preparatów, które nie powodują ścierania. Dobrą opcją będą specjalne płyny i mleczka przeznaczone do myca kuchenki gazowej. Trzeba ostrożnie obchodzić się z tą powierzchnią, tak samo jak z piekarnikiem, aby jej nie porysować.

Czyszczenie piekarnika gazowego

Często używany piekarnik ulega zabrudzeniom, które powinniśmy systematycznie czyścić. Najtrudniejszym zadaniem jest usunięcie z piekarnika tłuszczu i przypalonego jedzenia. Bardzo dobrym sposobem jest mycie piekarnika domowymi metodami; do nagrzanego piekarnika należy wstawić miskę z wodą gorącą i kilkoma plastrami cytryny. Wytworzy się para, która spłynie po ściankach wraz z brudem. Na koniec wystarczy tylko przetrzeć zabrudzenia papierowymi ręcznikami.
Jeśli chodzi o większe zabrudzenia, skorzystajmy z silnych preparatów przeznaczonych np. do czyszczenia grilla. Szybę piekarnika można przemyć płynem do mycia szyb kominkowych.

Płyta bez płomieni

Wiele osób nadal korzysta z gotowania na gazie. Nowoczesnym rozwiązaniem jest skorzystanie z płyty gazowej bez płomieni. Taka płyta jest najczęściej ceramiczna i wyposażona została w palniki ukryte pod powierzchnią szklaną. Bardzo dobrze sprawdzi się w minimalistycznej i designerskiej kuchni, przypominając wyglądem indukcję. Płyta gazowa bez płomieni jest o tyle wygodniejsza, że nie wymaga korzystania ze specjalistycznych naczyń.

Dbanie o kuchnię gazową jest bardzo ważne, jeśli chcemy ją utrzymać w dobrym stanie przez wiele lat.