Na co zwrócić uwagę, wybierając patelnię grillową?

Patelnie do grillowania cieszą się coraz większą popularnością. Pożywienie przygotowane przy ich pomocy posiada walory prozdrowotne i dietetyczne. Cechą charakterystyczną akcesoriów z tej kategorii są posiadane przez nie rowki, w których gromadzi się nadmiar tłuszczu. Dzięki temu po wytopieniu nie wsiąka z powrotem w pokarm. Wśród wielu modeli odnaleźć można egzemplarze z udogodnieniami pozwalającymi możliwie najbardziej skutecznie pozbywać się tłuszczu z pokarmu. Ponadto, akcesoria z tej kategorii wykonane są z różnych materiałów. Jak wybrać patelnię grillową, która okaże się trafionym zakupem?

Rozmiar i budowa

Patelnie grillowe mogą posiadać kształt okrągły, owalny, prostokątny i kwadratowy (patrz przykłady z Ostry-Sklep). Ich rozmiar i formę należy dopasować do planowanego sposobu wykorzystania i układu własnego pomieszczenia kuchennego. Warto pamiętać o tym, że oprócz stawiania na kuchence, tego typu elementy wykorzystywane są często w piekarnikach. Planując używać ich w ten sposób, warto rozważyć zakup modelu z odczepianymi uchwytami. Ponadto zaleca się upewnić, że dany model będzie kompatybilny z posiadaną kuchenką. Nie wszystkie patelnie mogą być bowiem stawiane na płytach indukcyjnych.

Materiał wykonania

Najbardziej popularne rodzaje grillowych patelni to modele żeliwne, stalowe i aluminiowe. Rodzaj wykorzystanego metalu wpływa m.in. na szybkość nagrzewania się i sposób grillowania. Stalowe akcesoria uważane są za szczególnie trwałe i odporne na wiele rodzajów uszkodzeń. Jako ich wadę wymienia się dłuższy czas nagrzewania. Żeliwne modele doskonale rozprowadzają ciepło i długo trzymają temperaturę. To polecane egzemplarze. Warto jednak pamiętać, że nie nadają się do mycia w zmywarce. Modele bez dodatkowej powłoki wymagają zaimpregnowania przed pierwszym użyciem. Wśród aluminiowych patelni odnaleźć można akcesoria wyjątkowo lekkie i podatne na czyszczenie. Konieczne jest jednak upewnienie się, że stop metalu wykorzystany do ich produkcji posiada odpowiednią jakość. Dzięki bogatej ofercie, każdy znajdzie patelnię spełniającą oczekiwania.