Rzewień korzeń krojony

Rzewień to nic innego jak popularny rabarbar. Rabarbar dłoniasty nazywany też żywieniem kolczastym to surowiec zielarski pochodzący z Chin i Korei. Rzewień korzeń krojony, dostępny jest w wielu sklepach zielarskich jako produkt znajdujący zastosowanie w przypadku nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Zadaniem rzewienia jest wsparcie zdrowia i pracy jelit oraz przywrócenie odpowiedniego rytmu wypróżnień i poczucia komfortu.

Korzeń rzewienia ma musztardowy zapach a po zmieleniu tej rośliny można uzyskać proszek o żółtawym odcieniu. Niekiedy rzewień stosowany jest jako naturalny środek do rozjaśniania włosów.

Aktywnymi składnikami występującymi w żywieniu są pochodne kwasu galusowego a także estry proantocyjanidyn. Właściwości rzewienia umożliwiają przeczyszczenie jelit i wykorzystywane są jako środek profilaktyczny.

Rzewień korzeń krojony może być stosowany w postaci odwaru pitego raz dziennie. W celu przygotowania naparu należy odmierzoną ilość korzenia zalać 200 mililitrami letniej wody i pod przykryciem gotować około 5 minut. Następnie, po upływie około 15 minut, powstały napar można odcedzić i wypić. Przyjmowanie kłącza rzewienia nie powinno być dłuższe niż 7 dni.  Stosowanie tej rośliny zalecane jest osobom dorosłym i powinno zostać natychmiast przerwany w przypadku wystąpienia biegunki. Z żywienia w żadnym wypadku nie powinny korzystać osoby zmagające się z owrzodzeniem jelit chorobami nerek oraz stanami zapalnymi. Zbyt długie picie naparu może skutkować niedoborami potasu.