Jak możemy wykorzystać roślinę, którą jest tonka?

Nie każdy wie, czym dokładnie jest tonka. Najprościej rzecz ujmując, jest to roślina z gatunku strączkowych. Pełna jej nazwa, jeśli chodzi o biologię, to tonkowiec wonny. Jak nietrudno się domyślić, wskazuje ona bardzo wyraźnie na cechy, którymi ta roślina się odznacza. Mają one też bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o zastosowanie tonki.

W jakich branżach najczęściej stosowana jest tonka?

Jak już zostało wspomniane, tonka posiada bardzo intensywny i charakterystyczny zapach. W dużej mierze właśnie z tego względu, jest ona wykorzystywana m.in w przemyśle gastronomicznym i piwowarskim. Nie każdy wie, że czasem jest dodawana ona jako aromat do piwa Stout. Ciekawostką może być też z całą pewnością fakt, że tonka (https://planteon.pl/przyprawy-swiata/ziola-w-kuchni/tonka-fasola) jest stosowana w przemyśle tytoniowym – także ze względu na swoje walory zapachowe. Stosuje się ją w celu aromatyzowania tytoniu, zamiennie z wanilią. We Francji np. możemy zjeść deser, który wzbogacony jest także o tonkę. Zapach, który wydziela ta roślina, znalazł też swoje zastosowanie w branży drogeryjnej, a dokładnie – w przemyśle perfum.

Zakazana roślina?

Niestety, nadmierne spożywanie tonki, jej za duża ilość w naszym organizmie, może się okazać dla nas bardzo szkodliwa. W dużej mierze, właśnie z tego względu, jej sprzedaż i zastosowanie w wielu krajach, została ograniczona lub całkowicie zakazana. Nie oznacza to jednak, że roślina ta jest nieprzydatna – wprost przeciwnie. Jeśli tylko będzie ona stosowana w odpowiednich ilościach, z całą pewnością nie będzie ona wpływała negatywnie na nasze zdrowie.