Sokowirówka czy wyciskarka? Jak robić samodzielnie sok?

Każdy z nas wie, jak bardzo pozytywne działanie mają witaminy zawarte w soku z owoców. Wpływają one na funkcjonowanie dosłownie całego naszego organizmu. Niestety gotowe soki są bardzo drogie i kupowanie ich w zalecanych przez lekarzy ilościach mogłoby bardzo szybko niejedno gospodarstwo domowe doprowadzić do bankructwa.

Sok w domu

Odpowiedzią na te potrzeby jest możliwość samodzielnego produkowania soku z owoców lub warzyw, przy pomocy domowych maszyn. Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń, a są to sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe. Oba te urządzenia nieco się różnią w działaniu, a co za tym idzie w  jakości i w rodzaju uzyskiwanego z nich soku. Jakie są to dokładnie różnice i które z tych urządzeń będzie najlepsze? Dla przeciętnego użytkownika soku sprawdzi się lepiej sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

Charakterystyka sokowirówki

Sokowirówka umożliwia produkowanie soku z właściwie wszystkich najpopularniejszych owoców i warzyw. Z powodzeniem używać jej można do robienia soku z jabłek, gruszek, buraków lub marchii. Niestety jej ogromną wadą jest fakt, że działa ona tylko w przypadku używania dużych owoców, a próby użycia je np. na malinach lub czereśniach, będzie całkowicie nieskuteczne.

Mimo to dobrze jest zainteresować się sokowirówką, ponieważ uzyskiwany z niej sok jest bardzo klarowny i nieco wodnisty, co dla amatorów takiego rodzaju soku będzie  świetną wiadomością i miłym doznaniem smakowym.

Charakterystyka wyciskarki

Wyciskarka do owoców i warzyw jest z pewnością urządzeniem znacznie bardziej uniwersalnym niż sokowirówka. Używać jej można zarówno do produktów dużych jak jabłka, jak i bardzo małych i delikatnych jak maliny.

Wyciskarka produkuje bardzo specyficzny sok, który jest bardziej mięsisty i wypełniony miąższem, co oczywiście nie każdemu może odpowiadać. Dodatkową zaletą takiego soku jest fakt, że nie trzeba go od razu pić, a można go odstawić na jakiś czas i nadal będzie on w pełni zdatny do picia, czego nie można powiedzieć o soku z sokowirówki.