Samo zdrowie – sok pomidorowy
Sok pomidorowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jest bazą dla wielu dań, na przykład zup, czy potraw z makaronem, ale także może być używany jako dodatek uzupełniający smak posiłków. Sok pomidorowy doskonale gasi pragnienie i nawadnia organizm, dlatego też może stanowić napój przeznaczony do bezpośredniego spożycia.
Sok pomidorowy – działanie antyoksydacyjne
Sok pomidorowy jest bogactwem likopenu – związku, który ma charakter antyoksydacyjny. Oznacza to, iż wykazuje szereg korzystnych właściwości na zdrowie człowieka. Likopen jako przeciwutleniacz ma zdolność do zmiatania wolnych rodników, a zatem ma silne działanie przeciwstarzeniowe oraz przeciwnowotworowe. Przetwory z pomidorów, do których należy sok pomidorowy posiadają znacznie większą ilość likopenu w porównaniu do pomidorów.
Sok pomidorowy – źródło potasu
Sok pomidorowy dostępny np. tutaj należy do produktów bogatych w cenne dla organizmu składniki mineralne, między innymi potas. Pierwiastek ten jest niezbędny dla pracy serca i odpowiada za normalizację ciśnienia krwi. Potas również pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Dlatego też warto włączyć sok pomidorowy do codziennej diety i tym samym wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Szerokie zastosowanie w kuchni
Sok pomidorowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych produktów znajdujących się w każdej kuchni. Idealnie sprawdza się dla dań kuchni włoskiej, takich jak pizza, spaghetti, czy lazania. Również jest podstawą popularnej zupy pomidorowej. Wykorzystywany do dań mięsnych oraz warzywnych stanowi zdrową ich podstawę, która uzupełnia codzienną dietę w cenne składniki pokarmowe.
Sok pomidorowy to zdrowy napój, charakteryzujący się wysokimi wartościami odżywczymi ze względu na wysoką zawartość potasu oraz likopenu. Może być spożywany bezpośrednio, jak i stanowić dodatek do większości potraw.